Przedszkola dwujęzyczne, jako sposób na efektywną naukę języka u maluchów

Nauka przez zabawę. Zdanie to najlepiej charakteryzuje etap edukacji, jakim jest przedszkole. Czy nauka języka też może być zabawą? Nauczyciele wychowania przedszkolnego posiadają stosowne kwalifikacje by uczyć dzieci? Może najlepszym rozwiązaniem jest miejsce, gdzie nauka języka odbywa się w formie zabawy do tego przez cały czas?

Nauka innego języka w przedszkolu, staje się codziennością

Obecnie w każdym przedszkolu nauka języka obcego jest prowadzona lub wprowadzana. Przedszkolaki uczą się użytecznych zwrotów, piosenek lub wierszy w innych językach w formie najlepiej do nich dostosowanej. Całą edukacja w tym okresie opiera się przecież na zabawie. Często taka nauka jest dla nich przyjemnością. Prowadzona ponadto w okresie najlepszej plastyczności mózgu u młodego człowieka staje się istotną podwaliną przyszłych zdolności językowych jednostki.

Mobilizacja prawna nauczycieli do nauki języka obcego

Przedszkola w większości posiadają obecnie możliwość nauki języka dodatkowego. Często zdarza się, że maluchy mogą zapoznawać się jednorazowo z kilkoma językami. Na chwilę obecną przepisy prawne mobilizują dyrekcje placówek do tego, aby przynajmniej jeden z nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadał ukończony kurs językowy na określonym poziomie. Poświadczony ma być on stosownymi dokumentami. Wiele ofert pracy w przedszkolach ma zapis informujący o tym, że mile widziana lub wręcz wymagana jest znajomość konkretnego języka obcego przez przyszłego pracownika. Wielu nauczycieli w związku z tym rozwija się też w tym kierunku. Niektórzy, szczególnie ci, którym nauka taka przychodzi łatwo i przyjemnie wybierają, jako miejsc pracy placówki dwujęzyczne.

Chętnych na miejsce w przedszkolu dwujęzycznym ciągle przybywa

Przedszkola dwujęzyczne stają się ciekawą alternatywą dla rodziców. W większych miastach prawdopodobnie każde przedszkole oferuje już naukę jednego lub kilku dodatkowych języków. Jednak dla wielu ludzi może to nie wystarczać. Choćby w przypadku dzieci imigrantów, którzy pragną, aby ich pociechy uczyły się języka polskiego. Istotne jest, dla nich też to, aby nie zatracały przy tym własnej tożsamości. Szczególnie dla takich dzieci dedykowane są przedszkola dwujęzyczne Warszawa, jako stolica i największe miasto w Polsce na szczęście oferuje wiele możliwości rodzicom. Należy jednak pamiętać o tym, że placówki tego typu nie są dedykowane jedynie dla dzieci osób, które przyjechały do naszego kraju w celach na przykład zarobkowych. Takie placówki są cenione również przez Polaków, ponieważ umożliwiają one lepszą naukę konkretnego języka niż jednorazowe lekcje czy korepetycje. Dzieci mają tam możliwość rozmawiania w języku obcym ze swoimi rówieśnikami. Często może dać im to wiele satysfakcji. Obcowanie z innym językiem istotne jest w późniejszej edukacji. Dzieci chętniej i z większym zaangażowaniem będą się uczyć, mając możliwość zastosowania wiedzy w praktyce. Kontakty z przyjaciółmi mogą stać się świetną mobilizacją dla maluchów.